Felnőtteket pszichológiai tanácsadásra keretében tudok vállalni, mely nevével ellentétben nem konkrét tanácsadást jelent. Ez a szakmai megnevezés azt jelöli, hogy kijelölt céllal és fókusszal, meghatározott alkalom számban tudunk együtt dolgozni. Ez a forma az aktuális elakadások kezelésére alkalmas, a személyiség mélyebb rétegeit nem érinti.
Főbb témák: (tanulási) motiváció, vizsgadrukk, karriertervezés, időbeosztás, stresszkezelés, nehéz élethelyzet, aktuális elakadás.
Mi a pszichológiai tanácsadás? Mi a különbség a pszichológiai tanácsadás és a pszichoterápia között?
A magyar nyelv "pszichológiai tanácsadás" megnevezése rögtön félreértésre adhat okot, a pszichológus ugyanis nem ad tanácsot. A döntés minden esetben a kliens kezében van! Mit tud akkor mégis nyújtani a pszichológiai tanácsadás? A pszichológus külső, szakmai szemmel néz rá az adott élethelyzetre, s ehhez illeszkedő technikákkal szolgál a segítségkérő számára, emellett segít több szempontból megvizsgálni az aktuális helyzetet. A szakember a megértő, bizalomteli légkörben támaszul szolgálhat a bajbajutott embernek, a cél azonban minden esetben az, hogy a személy saját erőforrásaiból, saját felelősségével oldja meg az életében felmerült nehézséget, konfliktust, kihívást.
Az egyéni pszichológiai tanácsadás bár sok mindenben hasonló, sok tekintetben különbözik is a pszichoterápiától. A két műfaj formája hasonló, mivel mindkettő kétszemélyes helyzetben, bizalmas légkörben zajlik. A pszichológiai tanácsadás azonban inkább a jelenre és a jövőre fókuszál a múlt helyett. A problémák szélesen kiterjedt köre helyett egy-egy jól körülírható nehézséggel és az erre kötött néhány alkalmas (6-10 alkalom) szerződéssel dolgozik. A tanácsadás során a cél az adott probléma körüljárása, az aktuális élethelyzeten vagy problémán való továbblendülés. A pszichoterápia ezzel szemben a személyiség mélyebb rétegeivel dolgozik, személyiségbeli változást tűz ki célul, melyhez azonban több időre, akár évekre is szükség lehet.
Az alábbi helyzetekben várom a felnőtteket pszichológiai tanácsadásra:
- Életvezetési tanácsadás
- Döntési helyzet, dilemmában való segítségnyújtás
- Stresszkezelési technikák
- Munkahelyi problémák, motivációs kérdések
- Állásinterúra, vizsgára való felkészítés
- Karrier-tanácsadás
- Konfliktuskezelés
- Önbizalom, önértékelés kérdései
- Veszteségélmények
- Váratlan, megrázó életesemények
„3 negatív szó:
nincs
semmi
baj.”
Fodor Ákos
„Csak két út van egy ember számára: vagy előre, vagy visszafelé. Egy helyben állni nem lehet.”
Barsi Ernő
„A szabadság azt jelenti, hogy felelősséget vállalunk döntéseinkért, tetteinkért, saját életünkért. A szabadság nem csak azt követeli meg tőlünk, hogy felelősséget vállaljunk választásainkért, azt is leszögezi, hogy a változáshoz szándék is szükséges.”
Irvin D. Yalom